O zespole 

Nie od dzisiaj wiadomo – że oprócz działań prospołecznych – jesteśmy rockowymi szarpidrutami.

Stylistycznie jest eklektycznie. Po prostu wyciskamy sok ze wszystkich gatunków rocka. Dlatego nasze barwy są żółto- neonowe-zielone. I gryzą w oczy jak kwas. W sferze testów jesteśmy równie zbuntowani i protestujący jak w ubiegłym wieku. Jednak oprócz protest songów mamy też numery do śpiewania dla dziewczyn. Dość łupaniny w mediach. Przyszła wreszcie pora na gitarowe wymiatanie.

Jeżeli chodzi o styl ALE – to ma to być informel rock, czyli rozmyte pełnokrwiste dźwięki, niosące realistyczne treści. W swojej twórczości wykorzystujemy muzyczne różne odmiany rocka w sposób przypadkowy – nie do końca wyraziste, ba, często śmieci z wielu nurtów – budując własną nową jakość, czerpiąc ze archetypów, sięgając do głębi bez jednoznacznego określenia się. Jest w tym eklektyzm, ale to zbyt szerokie pojęcie – w przypadku ALE jest to po prostu informel rock.

Dlatego, gdy pytają mnie o brzmienie bandu to odpowiadam: szukam w tym co znam i jednocześnie buduję nowe nieznane dotychczas formy. Po prostu odkrywam tworząc z tego co mam i znam.

Obecnie mamy jeden autorki album pod tytułem ,,Ale wspaniale” został on wydany na płytach winylowych jak i współczesnych

Planujemy  kilka koncertów pod szczytnym hasłem ,,Nie jesteś odblaskowy to jesteś obciachowy”. Chodzi o popularyzowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego w gminach. Ponieważ ludzie poza strefą obszarów zabudowanych ciągle nie używają odblaskowych elementów w swojej odzieży.

Niestety Polskę od lat zalewa fala weselnego klezmerstwa, discopolo i szansonistów z programów telewizyjnych typu talent show więc grupy naszego pokroju muszą ostro pracować, żeby odnieść jakikolwiek sukces. Mamy jednak nadzieję, że nad Wisłą ciągle jest sporo osób spragnionych czegoś innego niż piosenki o ,,majteczkach w kropeczki” wspomaganych rytmami typu ,,łupu cupu”. Dlatego postanowiliśmy nieść nowe, ku uciesze oryginalności oraz otwartości na zmiany.

Tworząc zespół ALE – 8 marca 2014 roku ( pierwsza próba ALE w Warszawie przy ul. Tanecznej ) – nie chciałem grać tzw. ,,ciepłych kluch”. To miało być szorstkie rockowe granie, z polskimi tekstami, dotyczącymi sfery pomijanej przez media. Owszem ciągle byłem i jestem pod wpływem punk rocka, hard rocka, czy nowej fali z lat 80 – tych XX wieku. Nie chciałem jednak, żeby muzyka ALE była kolejną kopią znanego zespołu. Tak jestem fanem Iggy Pop a. I długo szukalem do zespółu niskiego męskiego głosu. Jednak w RP faceci – w dzisiejszych czasach – śpiewają znacznie gorzej od kobiet. Więc, postawiliśmy na damski duet wokalny. Naszą siłą jest wyraźny przekaz tekstowy. Nie mamy zamiaru się ścigać z nikim, kto gra bardziej ostrą muzykę. Lubię melodyczność wielu piosenek ALE. Mamy – w kompozycjach ALE – nutę w stylu The Cure, czy The Cult, Foo Fighters lub Manic Street Preachers, Pearl Jam, Therapy, Bad Religion, Monster Magnet, Kings of Leon, Skunk Anansie. Gdybym chciał, żeby ALE miało współczesne metalowe brzmienie to zamiast gitary z efektami, kupiłbym szlifierkę kątową. Tak zespół ALE jest chalaśliwą kąpelą z mocnymi bębnami. Nasz perkusista ma potężny metalowy cios. Jednak przede wszystkim zajmujemy się tworzeniem muzyki. A dopiero potem staramy się być rockowo szorstcy. Trudno nas też zaliczyć do zespołów rockowych z lat 90 – tych, epatujących scenicznym szapanerstwem. W zespole ALE są 3 białogłowy i 3 mężczyzn. Na basie w ALE gra najrówniejszy gitarzysta w RP. Posiada wrodzone poczucie rytmu. Ponieważ jesteśmy melodyczni to mamy w ALE instrument klawiszowy, czyli charakterystyczny Nord 2, obsługiwany przez podróżnika i lekarza. Nasza muzyka jest mocno eklektyczna. Jednak faktycznie jest to Informel Rock, czyli swobodne korzystanie z różnych gatunków muzycznych. I tworzenie własnych kompozycji, bez zamykania się w gettcie jednego dźwiękowego stylu.

Obecny skład zespołu ALE:

1.Zuzanna– wokal,

2. Anna Marciniak – gitara basowa,

3. Witold Wasiak- instrumenty klawiszowe,

4. Piotr Posejdon Pawłowski– perkusja,

 5. Marek Maken – gitara.

Nasz skład

Zuzanna – wokal,

Witold Wasiak- instrumenty klawiszowe

Anna Marciniak – gitara basowa,

Marek Meken- gitara

Piotr Posejdon Pawłowski – perkusja

Nasi Pattnerzy 

Skip to content